Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lichtenštejnské stezky 2016

21. 5. 2016

Tož,

další ročník LS byl pod taktovkou nového organizátora, zneuznalého básníka Dyma, a provázelo ho několik, povětšinou však kupodivu příjemných, změn. Především byl start směřován do prostoru u Stadionu a Pivovaru, což mohli účastníci využít k posezení a občerstvení. Byla nabídnuta i výstava starých rádií a přestřižena páska nové vinotéky. Jako čestný host byl i Michal Jančařík, sympatický TV moderátor, který zde křtil svou novou knihu Na kole....Jižní Moravou. No, čeká ho těžká operace, tak mu přejme štěstí...

Tou slabší organizační stránkou bylo pojetí značení tras, kdy vodorovné nebylo žádné a svislé jen sporadicky, spíše ojediněle. Byla tak nabídnuta možnost volby své vlastní bloudivé trasy, co skutečně velká část lidu realizovala, nebo cílené pendlování mezi trasami, podle toho, která památka s razítkem byla nejblíž, a konečně také podle zvolené trasy třeba až do Mikulova. Také nabídnutá mapka byla malá a matoucí. Ostatní věci, jako závěrečné losování cen a doprovodní program, bylo tradičně v Loděnici a zde už to nemělo chybu.

Účast MCT na této akci byla dopředu jasná, čili symbolická; to ale neubíralo na kráse památek ani přírody. Krom toho zde byly stovky jiných účastníků a člověk mohl pozorovat nejen krásu moravských a slovenských děvčat, ale třeba změny v technickém vybavení kol. Já jsem pojal výlet jako příležitost dobře si zajezdit; cílem byla stovka, která mi chybí do plánu :)), ale hlavně proto, že K24 se kvapem blíží. Tedy znova popořádku:

Ráno jsem se nechal vysadit v Mikulově, nasedám na oře a jedu na Sedlec, nad Nesytem obdivuju novou rákosovou "Vogelsbeobachtungstelle", dál kolem žabinců do Hlohovce; kochám se a užívám si slunečného rána, především však mohutného žabího škřekotu. Pak už švihem na Tři Gracie a dál lesem do Poštorné, tedy má oblíbená nejhezčí trasa.  Jak se blížím k Charvajdě, posílám echo Aničce, které zůstává bez odezvy. Přesto ale cílím Na Valtickou; nyní má ještě pět minut, aby se ozvala, jinak mizím dál...a skutečně volá, kupodivu nechrápe :)), vychází ven i s vnoučkem, prohodíme pár slov, ale pak je čas jít, abych byl včas na startu a také proto, než mi Jindříšek stihne rozebrat kolo :))).

Přijíždím na start, je tu velké shromáždění cyklistů, dávám si jontový nápoj z místního zdroje, mimochodem velmi dobrý, nyní čekám, v zahrádce pivovaru, co bude dál, hlavně ale posílám zprávu Milošovi, který slíbil účast. Pak nastává kýžené zahájení, přijíždí Miloš s Petrou, domluvíme se na programu dne a vyjíždíme s davem směr Janohrad. Zde je další razítko; pokračujeme na lednické nádraží, mezi rybníky k Novému Dvoru a Třem Graciím, kde si dám vzorek vínka. Po krátké přestávce pílíme k Hubertu a Dianině chrámu, kde kromě razítka je i focení nevěsty, které nevidíme naposled. Pak po červené zadem k Valtické aleji a kolem hřbitova hlavní silnicí na Rajstnu, která mi dala pořádně zabrat. Bylo poledne, tam jsme spočli, opět se tam fotila tatáž nevěsta ve vinohradu s pozadím Pálavy. Posléze jsme se rozloučili, Miloš s Petrou mířili na oběd a dál pokračovat po trase LS, o čemž snad podají hlášení.

Já mám naplánován návrat domů částečně po vlastní ose minimálně do Mikulova, nebo kde mě zastihne krize. Projíždím svižně Úvaly, zvládám sjezdy rozbitou silnicí k Sedleci, najíždím na cyklostezku 41 na Mikulov, pak Březí a Nový Přerov, kde jsem zamýšlel oběd, nakonec ale pokračuji dál do Hrušovan, kde se budu rozhodovat, jak dál; to už je cyklostezka č. 5.

Před Hrušovanama zjišťuji, že mi vlak jede za dlouho, je 15 hodin, jede se mi dobře a mám ještě kousek svačiny a vody a tedy jedu domů po ose; volím lepší, ale o 15 km delší cestu přes Hevlín, pak po č. 48, která vede znojemskem, na Jaroslavice, kde je krásný zámek. Předtím ale trochu bloudím chotárama a zejména v Dyjákovicích, kde značení tvoří čestné kolečko všemožnýma uličkama, abych vyjel tam, kde jsem začal. Pak polňačka na Hrádek, dál již silnice, za Jaroslavicama poslední velký kopec a pak ještě pár ospalých dědin a už se rychle blíží Načeratice; zde už to dobře znám, a sjíždím do Oblekovic. Následuje ještě výšlap do města, bude 18 hodin a jsem doma. 

Dnes tedy úžasné poježdění, setkání s přáteli, krásná příroda a velmi hezké letní, posléze už i nelibě horké, počasí. Celkem 121 km. Tož, tak!

Pavel

Foto MCT 

Foto Defenger

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

stezky

(Element Miloš , 24. 5. 2016 8:28)

Tož byla to dobrá akce, byl jsem rád, že jsem potkal Pavla a pár dalších známých, ale hlavně, že se mnou vyjela i má drahá, na svém novém "běloušovi", jak říká. Také si mohla zvolit trasu s minimem kopečků a i na oběd byla pozvána :) Bohužel, musela přetrpět lehké bloudění v lese za Valticemi, tzv. zkratka. Vcelku spokojenost, hodně účastníků nadávalo na organizaci atd....

Re: stezky

(Pavel, 24. 5. 2016 19:22)

Ale statečně šlapala bez brblání, což je docela vzácnost :)) Ano, organizace selhala, páč byl vyhlášen sběr razítek, a tak lidi přebíhali mezi značeními a byli tak zblblí, že na Valtické aleji nevěděli, kterým směrem jsou Valtice... no, třeba to byli cizinci. Ale Miloši, mezi náma.. jako místní šerpa, s navigací, a zabloudit ve Valtickém lese, velkém max. 5x5 km, kterým si projel tisíckrát, to už je pořádná ostuda. Asi sezačnu živit lekcemi z topografie...

Re: Re: stezky

(Miloš , 25. 5. 2016 11:09)

V podstatě šlo o přejezd mezi dvěma hlavními lesními cestami. Mezi nimi byla ovšem síť drobných stezek, kde se ztratila i GPS, ale hlavní směr jsem věděl :) Ovšem, stačil dusot v křoví a má láska prchala rychlosti nevídanou...

Re: stezky

(Pavel, 24. 5. 2016 19:26)

Jo a děkuji za společnost, rád jsem vás viděl.

tak už mi to je jasné,

(Jiřka, 23. 5. 2016 10:42)

že jsem se nemohla v neděli dovolat. Chtěla jsem informace, něco napslal Milošek v mejlíku a na FB, ale takto podrobně nee:)). To jsi asi celou neděli prospal, co? Já jsem aspoň symbolicky jela na zahrádku a zpět, tam pracov ala, takže taky záhul a cestou jsem dostala nabídku na závody horských kol -( prý když tak jezdím, nevím, z čehož tak pán usoudil ), už 20- výročí. Vzdorovala jsem a argumentovala tím, že jsem starší paní a jezdím jen tak pijánko:)). Na což pán povídal, že tam náhodou mají rekordmana a ten má 62:)). Takže kdo se chce zúčastnit, může. Bude to v říjnu. Je to taky nějaká "cyklotlupa". Na maraton Tě pochopitelně půjdeme aspoň povzbuzovat:)). Jinak tedy klobouk dolů před naježděnými km....

Re: tak už mi to je jasné,

(Pavel, 23. 5. 2016 19:54)

Jezdím, tedy jsem :))
Jistě, v neděli jsem relaxoval, ale nic mě nebolelo. Byl jsem spíš nevyspaný. V pátek byla znojemská muzejní noc s jízdou na kole. A pak se připravoval na expedici. A za ušetřené penízky jsem si dal v neděli dobrý obídek s pivem ...a pokračoval v relaxu :-))

LS

(Anička, 22. 5. 2016 19:34)

Na tohle jsem čekala. Zda se dozvím jak to probíhalo. Číhám už od včerejška.
No to víš, já nemám nárok chrápat ..už v šest hodin jsem byla probuzena, že je den... jenže o půl osmé znavena jsem se zašila na chvíli do koupelny a zrovna v ten moment zvonil telefon, který jsem samozřejmě neslyšela. Jak je mým dobrým zvykem proběhla kontrola tož jsem volala zpět. A nevím co se divíš, že by ti rozebral kolo, je to chlap, všechno ho zajímá a taky , aby měl o čem povídat. Co neví to nepoví a ještě si k tomu přidá, slyšel jsi ho. Už jezdí na kole a kolečka má půjčené od Matýska...
Ale jinak teda jsi to vzal zgruntu. Natrénováno máš jen co je pravda. Kdoví jestli já stovku stihnu najezdit do konce sezony.
Sportu zdar

Re: LS

(Pavel, 22. 5. 2016 19:43)

Jo šikula, alespoň někdo se rýsuje, že převezme žezlo MCT. Pokud se ovšem nepotatí a nezačne se hrabat v autech :))

Re: Re: LS

(Anička, 22. 5. 2016 21:29)

No víš, že motory ho táhnou, traktory, auta, čtyřkolka ještě mu chybí motorka